з 1 січня 2020 штрафи істотно відрізняються

Що буде за їзду у нетверезому стані?
Керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння тягне за собою вже не адміністративну, а кримінальну відповідальність.


З 1 січня 2020 року набирає чинності новий закон №7064, що передбачає замість адміністративної відповідальності за водіння в нетверезому стані, — кримінальну.
Закон не має зворотної сили, тому до початку року всіх порушників притягуватимуть до відповідальності, відповідно до тієї ж статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як було раніше?
При порушенні статті 130 Купап, розмір штрафів складав шестисот неоподатковуваних мінімумів, а це — 10 200 гривень. Також водій позбавлявся права керування транспортним засобом строком на один рік.
При повторному вчиненні цього правопорушення протягом року, штраф становив до 20 400 гривень та позбавлення права керування транспортним засобом уже на три роки.
За залучення до відповідальності по даній статті вже в третій раз, штраф за порушення ПДР становив 40 800 гривень з позбавленням права керувати транспортним засобом строком на 10 років.
Але з 1 січня 2020 штрафи істотно відрізняються.
Ні, стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення не кане в Лету, хоч і попливе в її напрямку. Справа в тому, що раніше адмінкодекс встановлював ідентичне покарання за нетверезе управління автомобілями, так і маломірними (річковими) суднами. Але з 2020 року стаття 130 стосуватиметься тільки судноводіїв.
А ось водіння на суші в нетверезому вигляді торкнулася криміналізація.
Тепер відповідальність водіїв автомобілів та інших транспортних засобів перенесли в нову статтю 286-1, але вже Кримінального Кодексу.

Як стало?
Нові правила дорожнього руху, згідно статті 286-1 КК свідчать, що водій, який керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння буде оштрафований від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що значить 17 000 – 34 000 гривень, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років.
А вчинення цих самих дій повторно, тягне за собою штраф до 51 000 гривень.
Звернемо також увагу, що нововведення в ПДР торкнулися і проходження тесту на алкоголь.
Представник правоохоронних органів, як і раніше, має право попросити вас пройти тест на наявність алкоголю в організмі, якщо є явні ознаки сп’яніння: порушена координація рухів або мова, поведінка неадекватна або просто є характерний запах. Процедура проведення тесту допустима як в медичному закладі, так і на місці.
Але враховуючи зміни в ПДР, відмова від огляду фактично прирівнюється до вчинення кримінального правопорушення і тягне за собою штраф у тому ж розмірі.
В Україні допустима норма алкоголю в крові водія не повинна перевищувати 0,2 проміле.
Встановлена така цифра для тих, у кого підвищення алкоголю не пов’язана з вживанням спиртного. До такого явища призводить діабет, вживання деяких медичних препаратів і просто розлад шлунково-кишкового тракту.
Все, що вище цієї норми тягне відповідальність вже кримінальну. Але кримінальним злочином все-таки не є.

Заплутано вийшло, чи не так? Давайте розбиратися.
Справа в тому, що нові зміни до ПРАВИЛ дорожнього руху представляють собою й нову класифікацію кримінальних правопорушень.
Так, за правопорушення у вигляді їзди в не тверезому вигляді, водій дійсно несе кримінальну відповідальність. Але це злочином не є, а відноситься до кримінального проступку.
Подібний проступок буде прирівнюватися до шахрайства, дій з наркотичними засобами без мети збуту, хуліганство та іншого.
Проводити розслідування кримінальних проступків будуть посадові особи органу Нацполіції у формі дізнання з спрощенням процедури. А рішення про вид і розмір покарання буде виносити суд. Таким чином, передбачене покарання за кримінальний проступок у вигляді штрафу не буде перевищувати 51 000 гривень. І за це порушення ПДР, на відміну від кримінального злочину, позбавлення волі не передбачено.
Правда, нетверезого підозрюваного можуть затримати, але не більше, ніж на добу. Можуть, щоправда, і до 72 годин, але це вже за умови, що особа чинить опір, відмовляється припинити порушення або намагається втекти.
А тому слід чітко розмежувати керування транспортом у нетверезому стані (кримінальний проступок) і створення ДТП у стані алкогольного сп’яніння (кримінальний злочин).
Перше тягне штраф із забороною управління автомобілем.
А друге — позбавлення волі на строк до 10 років.